5 - 11 - 2019 - undefined

Valmetin ja Instan kyberturvallisuusasiantuntijat kehittivät turvalliseksi sertifioidun tuotekehitysprosessin

ISASecure ja exida ovat sertifioineet Valmet DNA -automaatiojärjestelmien tuotekehityksen menetelmät IEC 62443-4-1 ja ISASecure SDLA -kyberturvallisuussertifikaateilla. Standardi on teollisuuden tärkein tuotekehitystä koskeva kyberturvallisuusstandardi. Sertifikaatti todistaa, että Valmetin tuotekehitysmenetelmä täyttää kaikki standardin 47 vaatimusta 8 eri alueella turvallisen tuotekehityksen, monitasoisen tietoturvatestauksen, ohjelmistojen julkaisun ja kyberturvallisuuden ylläpidon osalta.

Kyberkonsultointi

Instan älykkääseen teollisuuteen keskittyvän tytäryhtiön Instan kyberturva-asiantutijat olivat mukana yhdessä Valmetin asiantuntijoiden kanssa kehittämässä sertifioitua tuotekehitysmenetelmää, sen työkaluja ja koulutuksia, sekä soveltamassa tietoturvamenetelmiä Valmetin tuotteisiin. Moderni menetelmä perustuu DevOps-ajatteluun, laajaan helpottavien työkalujen käyttöön ja verkkokoulutuksiin.

Valmetille myönnetty sertifikaatti löytyy täältä:

Katso sertifikaatti

Jaa artikkeli

Pysy alan aallonharjalla ja tilaa uutiskirjeemme

Tärkeimmät uutiset, inspiroivat artikkelit ja asiantuntijoidemme ajankohtaisia näkemyksiä eri toimialoilta sekä tietoa tulevista tapahtumistamme.